گیرنده دیجیتال

 

یکی از بزرگترین تحولات پیش روی برودکست و سیستم انتقال داده های صوتی و تصویری ، گذر از آنالوگ به دیجیتال است .
از همین رو شرکت فراسو به عنوان تنها برند و تولید کننده ئ داخلی , سرمایه گذاری ویژه ای را در زمینه ئ دستگاه های دیجیتال انجام داده و با قدرت وارد بازار تولید دستگاه های گیرنده دیجیتال و تلویزیون ها و مانیتورهائی با گیرنده دیجیتال داخلی شده است .
تصاویری که در حال حاضر در تلویزیون مشاهده می کنیم ،  آنالوگ است . در تلویزیون آنالوگ ، شبکه های تلویزیونی با فرستنده های زمینی آنالوگ به آنتن تلویزیون ما می رسد و تنها وسایل لازم برای دریافت سیگنالهای تلویزیونی آنالوگ ، آنتن مناسب و استاندارد است . در این سیستم تعداد شبکه های تلویزیونی قابل ارائه بسیار محدود و این شبکه ها کیفیت پایینی را هم دارا می باشند .
همچنین این سیستم ( سیستم آنالوگ ) مشکلات همیشگی مانند مشکل تنظیم آنتن , تاثیر آب و هوا و شرایط محیطی بر روی کیفیت تصاویر , تعداد کم کانال ها و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می گیرد ( عمده ترین سرویس قابل ارائه روی شبکه های آنالوگ تله تکست می باشد ) , را داشته است .
 در تلویزیون دیجیتال ، سیگنالهای تلویزیونی دیجیتال شده , از طریق فرستنده های دیجیتال ارسال می گردد . با توجه به اینکه تلویزیون های ما امکان دریافت سیگنالهای آنالوگ را دارد ، لازم است یک دستگاه مبدل دیجیتال به آنالوگ ( گیرنده ئ دیجیتال ) نظیر رسیور ماهواره در کنار تلویزیون اضافه شود , که سیگنالهای دیجیتال را دریافت کرده و آنها را به دستگاه تلویزیون منتقل نماید .
اصطلاحا به این دستگاه ، ست تاپ باکس ( Set-Top Box , DVB-T ) , گیرنده دیجیتال , گیرنده دیجیتال تلویزیون , دستگاه دیجیتال , گفته می شود .
در حال حاضر 3 مدل گیرنده ئ دیجیتال با برند فراسو به بازارعرضه شده است , که تماما تولید داخل بوده و با توجه به اینکه شرکت فراسو عضو کنسرسیوم تولیدکنندگان DVB-T می باشد , این محصولات هم مورد تائید وزارت صنایع و سازمان صدا و سیما هستند .
نام مدل های گیرنده های دیجیتال شرکت فراسو با حروف اختصاری FDR که مخفف Farassoo Digital Receiver و یا Farassoo Digital BroadCasting-Terrestrial می باشد , آغاز شده و در کنار یک عدد سه رقمی , مدل کامل محصول را تشکیل می دهد .
FDR-212 به عنوان اولین گیرنده دیجیتال فراسو به بازار عرضه شده است ,  که دارای 3 ورژن بدون کابل و آنتن ( FDR-212i ) , با کابل ( FDR-212iC )  , و با کابل و آنتن ( FDR-212 iAC ) بوده است . منظور از کابل , کابل HDMI همراه با محصول می باشد و آنتن هم یک آنتن دیجیتال رومیزی همراه دستگاه است , که در داخل پکیج گیرنده قرار می گیرد .
مدل FDR-215 دومین مدل عرضه شده توسط شرکت فراسو می باشد که در دو ورژن تولید شده است . یک مدل دارای خروجی اچ دی و کابل HDMI در داخل پکیج
( FDR-215H ) و ورژن دیگر بدون خروجی اچ دی ( FDR-215S ) .
FDR-215s تنها مدل در میان گیرنده های فراسو می باشد که بدون خروجی اچ دی عرضه شده است .
مدل 215-FDR دارای پردازنده ئ قدرتمند تر و دکمه های بیشتر بر روی دستگاه می باشد , همچنین نرم افزار آن نیز تقویت شده است .
و آخرین مدل گیرنده دیجیتال فراسو مدل FDR-217 می باشد , که در مقایسه با مدل های قبلی ارتقائ مناسبی داشته و از لحاظ ظاهری هم شکیل تر شده است و آرم شرکت فراسو بر روی آن روشن شده و نمای خوبی را دارا می باشد .

مزایای استفاده از گیرنده های  دیجیتال :
•    امکان ارائه تعداد شبکه های بیشتر

•    کیفیت صدا و تصویر بالاتر نسبت به آنالوگ
•    امکان ارائه اطلاعات اضافی کنار تصویر
•    راهنمای الکترونیکی برنامه ها ( نمایش جدول پخش برنامه ها تا 7 روز )
•    رادیو دیجیتال همراه با تلویزیون ( بر روی کنترل گیرنده دیجیتال دکمه ای برای سوئیچ بین شبکه های رادیو و تلویزیون وجود دارد ) . جهت استفاده از شبکه‌های رادیویی ذخیره شده می‌توان با استفاده از کلید Radio روی کنترل از راه دور به لیست شبکه‌های رادیویی وارد شد .
•    ارائه خدمات ویژه نابینایان و ناشنوایان

یک دستگاه ست تاپ باکس یا گیرنده دیجیتال از لحاظ سخت افزاری شامل موارد زیر می باشد :

1)    منبع تغذیه
2)    تیونر
3)    پردازشگر مرکزی
4)    دمودلاتور
5)    حافظه
6)    پردازشگر تصویر
7)    اتصال دهنده ها و اینترفیس ها

نحوه عملکرد گیرنده دیجیتال به این صورت است که اطلاعات دریافت شده توسط اینترفیس ها به رشته های دیتای ویدئو یا مولتی مدیا تبدیل شده ، سپس باید دمودله و رمز گشایی شوند . بعد از عملیات رمزگشایی رشته های دیتا به سمت قلب عملیات پردازش ، یعنی کدگشای صدا وتصویر MPEG-4  و سیستم پردازشگر مرکزی حرکت می کنند . تصویر به بلوک گرافیک و درنهایت صدا وتصویر به بلوک خروجی می روند و توسط پورت های خروجی به تلویزیون انتقال پیدا می کنند .

مواردی که باید در خرید گیرنده دیجیتال یا ست آپ باکس به آن ها توجه شود :

1) خروجی های صدا و تصویر : صدا و تصویر خروجی ، با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌گردد , که باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل گردد .
( پورت زرد برای تصویر ، سفید و قرمز برای صدا )
ممکن است تصویر شامل سیگنال تله‌ تکست هم باشد . بنابراین مانند تلویزیونهای آنالوگ ، دستگاه تلویزیون می‌تواند , صفحات تله‌ تکست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج نماید .
بعضی از ست تاپ باکسها علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ ، صدا و تصویر را به فرمتهای دیگر نظیر تصویر Component ، S-Video ، HDMI یا SPDIF ( برای صدا ) خروجی می‌دهند , که در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون ، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ ، از این خروجی ها استفاده نمود , که نسبتاً کیفیت صدا و تصویر بهتری دارند .
گیرنده‌های DVB-T بسته به مدل ، انواع کانکتورهای خروجی برای صدا و تصویر آنالوگ ( و دیجیتال ) را دارا می باشند . بعضی از کانکتورهای صدا و تصویر که معمولا در گیرنده‌ها استفاده می‌شوند به شرح ذیل است :
 
خروجی RF ( خروجی آنتن معمولی ) : در بعضی از گیرنده های دیجیتال ، صدا و تصویر می تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون های آنالوگ تبدیل شود . کاربرد خروجی RF وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می‌کند که مدل قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد .
اساسا باید آنتن به ست تاپ باکس واز ست تاپ باکس به تلویزیون متصل شود . اغلب آنتن ها دارای کابل کواکسیال هستند , که باید آن را به گیرنده دیجیتال متصل نمایید . شما می توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون های قدیمی متصل نمایید .
اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V  (زرد برای ویدیو و قرمز و سفید برای صدا) باشد  ، می توانید از آنها برای اتصال ست تاپ باکس به تلویزیون برای دریافت کیفیت بهتر صدا و تصویر استفاده نمایید .
 
سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به ست تاپ باکس داده می‌شود . کانکتور ورودی آنتن گیرنده ( پورت RF IN) معمولاً مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می‌توان استفاده نمود . معمولاً تیونر گیرنده‌های دیجیتال یک خروجی آنتن دارند , که می‌توان از آن برای دریافت شبکه های آنالوگ ، استفاده نمود .
 
کانکتور  Scart : این کانکتور صدا و تصویر آنالوگ ورودی و خروجی و همینطور تصویر خروجی بصورت جزء ( RGB یا YUV ) را روی یک کانکتور 20 پین ارائه می‌نماید .
کانکتور Separated Video ) S-Video ) : این کانکتور جهت ارائه تصویر خروجی بصورت رنگ و روشنایی ( Y/C ) جداگانه می باشد , که به وسیله اکثر تلویزیون ها پشتیبانی می‌شود . این فرمت که عموماً جهت تصاویر SD ( نه HD ) استفاده می‌شود , نسبت به تصاویر PAL که از طریق کانکتور RCA ارائه می‌شوند از کیفیت بالاتری برخوردارهستند .
کانکتور High Definition Multimedia Interface ) HDMI ) : این پورت معمولا جهت اتصال خروجی تصویر HD و صدا بطور همزمان روی یک کانکتور استفاده می‌شود و توسط  تلویزیونهای جدید به خصوص تلویزیونهای LCD پشتیبانی می‌گردد و نسبت به تصاویر PAL ( خروجی RCD ) و خروجی AV از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد .
 

 

 به جزئ مدل FDR-215S تمام مدل های گیرنده های دیجیتال فراسو دارای خروجی HDMI هستند , همچنین پورت RF و A/V را هم دارا می باشند .
 
On Screen Display )  OSD (2 ) : واسط لازم جهت ارتباط با کاربر از طریق منوهای گرافیکی موسوم به OSD در گیرنده های دیجیتال فراهم شده است که می بایست زبان فارسی را ساپورت کرده و قابل استفاده برای عموم مردم باشد .
 
3) تائیدیه صدا سیما : گیرنده دیجیتالی که می خرید , حتما می بایست مورد تائید صدا و سیما باشد , تا بتواند از آپدیت های صدا و سیما و کانال های جدید که در آینده اضافه می شوند , استفاده نماید . تمام گیرنده های دیجیتال فراسو مورد تائید صدا و سیما هستند و کانال های ورزش و انیمیشن که به تازگی به کانال های صدا و سیما اضافه شده اند را ساپورت می کنند و به صورت خودکار به لیست کانال های شما اضافه می شوند .
4) گارانتی گیرنده دیجیتال : یکی از مسائل مهمی که در خرید گیرنده دیجیتال خود باید به آن توجه کنید , گارانتی آن است . در حال حاضر مدل های مختلفی از ست آپ باکس ها در بازار وجود دارند , که اکثر آن ها به صورت غیر رسمی و بدون گارانتی رسمی وارد کشور شده اند , که در صورت خرابی آن ,  پشتیبانی خوبی به مشتری داده نخواهد شد . گیرنده های دیجیتال فراسو دارای 12 ماه گارانتی تعویض و پشتیبانی شرکت فراسو و اسپیرو ( نماینده ئ انحصاری فروش و خدمات پس از فروش شرکت فراسو ) می باشند , که از معتبر ترین گارانتی های بازار کامپیوتر و الکترونیک در کشور هستند .
گیرنده های دیجیتال فراسو با توجه به بومی و داخلی بودن و تولید آن در کارخانه های شرکت فراسو ( واقع درشهرک صنعتی پرند ) , دارای منابع غنی از قطعات جانبی مانند کنترل و کابل های آن و همچنین قطعات داخلی گیرنده دیجیتال می باشند و از این رو مشکلی از لحاظ پشتیبانی طولانی مدت توسط گارانتی این شرکت به مشتریان وجود نخواهد داشت .
5) پشتیبانی از زبان فارسی : در هنگام خرید گیرنده دیجیتال , حتما توجه نمائید , که زبان فارسی را به طور کامل پشتیبانی نماید . تمام گیرنده های دیجیتال فراسو دارای منو های فارسی می باشند و به طور کامل زیر نویس های فارسی فیلم ها را ساپورت می کنند .
 6) امکانات اضافی گیرنده دیجیتال :
ضبط دیجیتال شخصی  ( Personal Video Recorder  ( PVR :

امکان ضبط ویدئو و برنامه های دلخواه روی دیسک سخت یا هرگونه حافظه جانبی دیگر وجود دارد . همچنین امکان آرشیو کردن برنامه ها نیز وجود خواهد داشت .

گیرنده های دیجیتال فراسو از نسل سوم گیرنده های موجود در بازار می باشند , که قابلیت  ضبط دیجیتال ( PVR) و استفاده از حافظه اکسترنال و هارد دیسک  به سیستم های این نسل افزوده شده است . ( این گیرنده ها امکان ساپورت فلش و هارد اکسترنال USB2.0  تا حجم 500 گیگابایت را دارا می باشند ) .

نحوه ضبط برنامه ها در حین تماشای آنها به این صورت است , که ابتدا کابل آنتن را به ست تاپ باکس متصل نمایید . خروجی های زرد ، سفید و قرمز A/V را به رنگ های مشابه خود در ورودی VCR متصل کنید . اگر تلویزیون شما رنگ های زرد ، قرمز و سفید ندارد ، یک کابل کواکسیال از RF Out مربوط به VCR به INAntenna تلویزیون متصل کنید .
اگر می خواهید کانال های آنالوگ را مشاهده و ضبط نمایید و ست تاپ باکس شما Analog Pass Through یا Loop Through  دارد ، از اتصال RF بین ست تاپ باکس و VCR و تلویزیون ( نه اتصالات A/V ) استفاده کنید . جهت نصب گیرنده دیجیتال باید کابل آنتن را به ورودی آنتن گیرنده DVB-T وصل نمود و خروجی صدا و تصویر را به ورودی A/V  تلویزیون وصل نمود .

پخش فایل های موزیک و عکس و فیلم :

گیرنده های دیجیتال فراسو امکان پخش فایل های رایج عکس و فیلم و موسیقی را از روی فلش و هارد اکسترنال دارا می باشند .

( فایل های موزیک مانند MP3 و فایل های عکس با فرمت JPEG و همچنین فایل های فیلم با فرمت های DivX , MKV , MP4 , H.264 , AVI )

امکانات سرچ کانال ها :

در تمام مدل ها , امکان سرچ خودکار و دستی کانال ها گنجانده شده است .

وقتی شما برای اولین بار گیرنده دیجیتال خود را روشن می کنید , منوئی به زبان فارسی نمایش داده می شود , که به راحتی می توانید با سرچ خودکار آن , تمام کانال ها را پیدا کرده و به طور مرتب و پشت سر هم داشته باشد . همچنین امکان سرچ و چینش کانال ها به صورت دستی هم در آن تعبیه شده است و شما می توانید به راحتی ترتیب کانال ها را عوض نمائید .

خروجی با کیفیت تصویر و صدا :

تمام گیرنده های دیجیتال فراسو خروجی Full HD 1080P را ساپورت می کنند , که در صورت پخش فایل های بلوری و MKV از روی فلش و هارد اکسترنال و استفاده از یک تلویزیون HD و یا Full HD , یک تصویر فوق العاده با کیفیت , با نسبت تصویر 16:9 را در تلویزیون خود مشاهده خواهید نمود .

کنترل از راه دور :

گیرنده های دیجیتال با کیفیت ,  دارای کنترل های با کیفیت و کارآمد نیز می باشند . به همراه گیرنده های دیجیتال فراسو , کنترل های متنوع و با کارائی بالا نیزعرضه شده است , که در صورت خراب شدن آن ها , امکان تعویضشان در خدمات پس از فروش شرکت فراسو وجود دارد .

- راه اندازی گیرنده دیجیتال :

 جهت راه‌ اندازی اولیه سیستم ، بعد از روشن کردن دستگاه از طریق کنترل از راه دور ست تاپ باکس یا صفحه کلید جلوی آن ، به منوی تنظیمات دستگاه رفته ( این کار در گیرنده های فراسو به صورت خودکار می باشد ) و گزینه Auto scan را انتخاب نمائیم . لازم به ذکر است , با توجه به تنوع ست تاپ باکس ها ، طراحی منوهای هرکدام متفاوت است و در صورت برخورد با مشکل در پیدا کردن منوی تنظیمات دستگاه ، از راهنمای دستگاه که در داخل پکیج محصول است می‌توان استفاده نمود . با انتخاب گزینه Scan خودکار ، دستگاه کل باند فرکانسی تلویزیونی (UHF و VHF) را جستجو نموده و سیگنالهای دیجیتال زمینی قابل دریافت را یافته و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی موجود در آنها را استخراج نموده و لیست می‌نماید و عموماً در دو دسته شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های رادیویی ذخیره می‌نماید . تغییر شبکه با استفاده از کلیدهای جهتی روی کنترل از راه دور یا کلیدهای + یا - ( بسته به مدل ) قابل انجام است . در گیرنده های دیجیتال فراسو , منوی ابتدائی به صورت خودکار نمایش داده شده و به راحتی عملیات جستجوی خودکار صورت می پذیرد , که از محاسن این گیرنده ها به شمار می رود .
- برخی از مشکلاتی که ممکن است در استفاده از گیرنده دیجیتال برای شما پیش بیاید و راه حل بر طرف کردن آن ها , به صورت زیر می باشد :
1) در گیرنده هایی مانند مدل FDR-217 که در پکیج آن آنتن رو میزی وجود دارد ,  در صورتی که در سرچ اول , گیرنده کانالی را پیدا نکرد , می بایست ابتدا از یک آنتن آنالوگ ( بر روی پشت بام ) برای سرچ و سیو کانال ها استفاده شود , سپس از آن آنتن کوچک رو میزی برای دیدین کانال استفاده نمائید .
کلا آنتن دهی گیرنده های دیجیتال به عواملی مانند , سیگنال های صدا و سیما و قدرت آن ها در محل استفاده ئ شما , موقیت جغرافیائی ای که شما از دستگاه گیرنده دیجیتال در آن استفاده می کنید , نیوز محیط که می تواند ناشی از کابل های برق در کنار کابل آنتن و نزدیکی به پریز برق باشد , بستگی دارد که می بایست توسط کاربر رعایت شود .
2) کابلی که برای اتصال آنتن به پشت گیرنده دیجیتال استفاده می کنید می بایست یک کابل سامل و با کیفیت باشد که بردیگی و خمیدگی در ان وجود نداشته باشد .
3) در صورتی که کانال های شما به هم ریخت و یا دستگاه گیرنده ئ شما به خوبی عمل نکرد , اولین کاری که انجام می دهید , برگرداندن به حالت پیش فرض کارخانه و یا Reset Factory است , که بلافاصله دستگاه شروع به جستجوی خودکار کانال ها می کند و مشکل شما بر طرف خواهد شد .
4) در صورتی که آنتن آنالوگ وآنتن داخل جعبه ئ گیرنده دیجیتال شما جواب گوی شما نبوده و تمام کانال ها را پیدا نمی کند , می بایست از یک آنتن رو میزی تیونر دار و تقویت کننده دار استفاده نمائید
تمام مدل های گیرنده های دیجیتال فراسو دارای 1 سال گارانتی تعویض شرکت اسپیرو می باشند , که دارای شعبه های متعدد خدمات پس از فروش در شهرهای مختلف کشور می باشد و تمامی آن ها آماده ئ پاسخ گوئی به مشتریان عزیر هستند . برای اطلاع از آدرس مراکز خدمات پس از فروش شرکت اسپیرو می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید :
همچنین برای خرید گیرنده های دیجیتال فراسو می توانید به فروشگاه های لاوان در سراسر کشور و نمایندگی های شرکت فراسو مراجعه و یا از فروشگاه اینترنتی لاوان به آدرس www.MyLavan.com و فروشگاه های اینترنتی طرف قرارداد شرکت فراسو , به صورت اینترنتی خریداری فرمائید .
برای اطلاع از مراکز خرید طرف قرار داد شرکت فراسو ( نمایندگی های شرکت فراسو ) به لینک زیر مراجعه نمائید :
آدرس فروشگاه های لاوان نیزدر لینک زیر موجود می باشند  :
سایت من : www.MehranFarahraz.Com
وبلاگ من : www.MehranFarahraz.PersianBlog.ir
ایمیل من : Mehranf8398@yahoo.com
فیس بوک من : www.FaceBook.Com/Mehran.Farahraz
مهران فره راز ...
/ 4 نظر / 122 بازدید
admin

سلام دوست عزيز آيا مي خواهيد بازديد وبلاگت را افزايش بديد ؟ آيا مي خواهيد رتبه هاي نخست موتور جستجوگر گوگل شويد؟ پيشنهاد ما را قبول کنيد و از لينک باکس آمار بر استفاده کنيد. شما هم در سايت ما عضو شويد و به وبلاگهاي پر بازديد بپيونديد www.RBbox.rzb.ir با تشکر از شما توجه داشته باشيد برای تایید لینکتان حتما کد باکس رو باید دروبتون قرار داده باشید! مديريت لينک باکس آر بی

diegoforlan

سلام دوست عزیز تازه با این وبلاگ آشنا شدم میبینم پست جدید هم میزنی مطلبای مربوط به انتخاب سیستم یا همون بستن کیس رو خوندم ولی قدیمی شده ! [نیشخند] الان قابل استفاده هست اونا ؟ میشه یه جدید دربارش مطلب بزنی ؟ [لبخند] کلا با این نوسان بازار به صرفه است خرید ؟ مرسی از جوابت

فرهاد

سلام، امیدوارم جواب بدید! شما توی مطلبتون اشاره کردید که گیرنده‌های دیجیتال فراسو زیرنویس فارسی رو پخش می‌کنند اما هیچ جای دیگه حتی توی سایت فراسو اشاره‌ای به این مطلب نشده، می‌تونی یک Screenshot از منوهای مربوطه یا تصویری از زیرنویسِ پخش شده با این دستگاه رو برام بگذاری؟ سپاس