اسپیکر های فراسو

FMS-4070

گروه شرکت های فراسو تعداد ۳۴ مدل مختلف اسپیکر در سبد کالای خود دارد که در سه خانواده ئ ۲ و ۳ و ۴ به بازار عرضه شده اند .

اسپیکر های برند فراسو با حروف اختصاری FMS که مخفف Farassoo MultiMedia Speaker می باشد آغاز و نام کامل آن با یک عدد ۴ رقمی که مدل محصول را نشان می دهد تکمیل می شود .

در انتخاب اسپیکر مناسب , علاوه بر ظاهر اسپیکر , که می توانید متناسب با رنگ و ظاهر پی سی یا لپ تاپ خود انتخاب کنید , باید به موارد زیر دقت نیز فرمائید . در ابتدا لازم است با یک سری اصطلاحات و اعداد و ارقامی که معمولا بر روی کارتن اسپیکر و یا سیستم صوتی شما نوشته می شود , آشنا شوید . که به صورت زیر هستند :

۱) نوع پورت ارتباطی اسپیکر با سیستم , که می تواند فقط پورت USB و یا ترکیب پورت USB و جک ۳٫۵ میلیمتری یا جک صدا و یا فقط جک ۳٫۵ میلی متری باشد .

۲) دکمه های کنترلی ( دکمه هایی مانند کم و زیاد کردن صدا , دکمه ئ خاموش و روشن و دکمه ئ تنظیم بیس اسپیکر ) بر روی اسپیکر یا ساب ووفر , که می توانند در قسمت جلو و یا پشت و یا کنار آن باشند و همچنین قابلیت اتصال فیش میکروفن و هدفن بر روی آن تعبیه شده باشد .

۳) انتخاب ۲ یا ۳ و یا چند تیکه بودن اسپیکر با توجه به نیازشما و فضای مورد استفاده ئ آن و همچنین توجه به اندازه ئ ساب ووفر و باند ها .

۴) دقت و مقایسه ئ اعداد و ارقام روی کارتن محصولات مشابه , اعم از Total RMS Power و Total Peak Power و Frequency Response.

یکی از ملاک های اصلی در مقایسه ئ باند ها و اسپیکرها مقدار قدرت نهایی و یا قدرت Total RMS اسپیکر می باشد .

RMS مخفف عبارت  Root mean square است , که به معنی کلمه ئ , ریشه ئ میانگین مربعات می باشد , یعنی وقتی قصد داریم مقدار RMS یک سیگنال رو تعیین کنیم ، ابتدا آن را باید به توان دو برسانیم و بعد میانگین گرفته و در نهایت جذر آن را محاسبه می کنیم و وات اصلی یک سیستم صوتی یا آمپلی فایر مقدار RMS آن است .

به زبان ساده RMS یعنی مقدار توانی که اسپیکر می تواند در مدت زمان طولانی ( با صدای واقعی و ایده آل ) بدون سوختن کویل و آی سی های اصلی تحمل کرده و ثبات صدا و اوج آن را حفظ کند , بدون این که اصوات خارج شده از حالت عادی خود خارج شوند . 

Total Peak Power که با اصطلاحاتی مانند Peak Music Power Output و یا حروف اختصاری P.M.P.O برروی اسپیکر ها و باند ها و ضبط های ماشین و حتی سیستم های صوتی نمایش داده می شود , ماکزیمم خروجی صدای یک اسپیکر به حساب می آید .

به بیان دیگر نوعی توان مجموع است که اسپیکر می تواند در اوج یک موج سینوسی , که یک لحظه پیش می آید , آن توان را تحمل کرده و بدون اینکه کویل یا آی سی های اسپیکر بسوزد ( البته امکان نیم سوز شدن کویل وجود دارد ) موج سینوسی را به حالت نزولی رسانده و صوت خروجی صفر شود .

البته در این حالت ( Peak ) دیگر تفکیک فرکانسی و یا Frequency Response رخ نداده و صدائی که شنیده می شود کیفیت مناسبی ندارد و می توان این حالت را , توان اورکلاک شده ئ اسپیکر نامید , که ثبات نداشته و بازدهی اسپیکر و صدای پخش داده پایین ترین کیفیت را دارا می باشد و امکان صدمه رسیدن به اسپیکر هم وجود دارد .

در مقایسه ئ RMS , P.M.P.O می توان گفت که RMS ماکزیمم توان اسپیکر است , که می توان از آن صدایی شفاف و ایده آل را با تفکیک فرکانسی یعنی پخش تمام صداهای زیر و بم , به صورت مناسب شنید .

توان میانگین و ایده آل خروجی اسپیکر , حاصل ضرب ولتاژ RMS ورودی به اسپیکر در آمپر RMS مدار کویل آن می باشد . بر همین اساس می توان گفت توان ایده آل یک اسپیکر از توان ۲ ولتاژ RMS ورودی اسپیکر تقسیم بر میزان مقاوت داخلی ( که مقاوت کابل را هم در آن تاثیر دارد ) به دست می آید , که در حالت پیک این مقدار ولتاژ بر دو برابر مقاوت تقسیم می شود که این محاسبات در شرکت ها و برند های مختلف , متفاوت محاسبه شده و تعیین می گردد .

پس ملاک انتخاب مناسب برای قدرت یک اسپیکر RMS آن است و نه P.M.P.O .

P.M.P.O یک واحد تبلیغاتی و مجازی است که فقط در موارد بازار یابی استفاده می شود .

Frequency Response به قدرت تفکیک فرکانسی یک اسپیکر ابلاغ می شود , که حاشیه ئ فرکانسی قابل پخش توسط اسپیکر را نشان می دهد , مثلا اگر اسپیکر در پخش اصوات با فرکانس های بالا محدود و ضعیف باشد , نمی تواند صدا های زیر با فرکانس بالا که از حاشیه ئ فرکانسی آن بالاتر باشد را پخش کند و بالعکس اگر اسپیکر و باند , حاشیه ئ فرکانسی پایین محدودی داشته باشد , در پخش صداهای بم با فرکانس پایین ضعیف عمل کرده و نمی تواند فرکانس هایی را که از حاشیه ئ فرکانسی پایین آن کمتر است , پخش نماید. فرکانس های زیر مانند اپرا و آهنگ های جاز و همچنین کلاسیک و فرکانس های بم مانند صدا پرنده و ماشین و تیر اندازی در فیلم ها و بازی ها , که در صدا های اصلی قرار دارند و در صورت پایین بودن کیفیت اسپیکر شما , این صدا ها در صدا های زیر گم خواهند شد و باند ها قدرت پخش آن ها را نخواهند داشت .

محدوده ئ قیمت تقریبی اسپیکر های معمولی دو تیکه ئ سری ۲ فراسو بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان و در مدل های پیشرفته تر سری ۲ و سری ۳ بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و سری ۴ بالای ۵۰ هزار تومان می باشد .

از پر فروش ترین اسپیکر های سری ۲ شرکت فراسو که درحال حاضر هم در بازار موجود می باشند , می توان مدل های FMS-2022 و FMS-2025 و FMS-2026 و  FMS-2030 و FMS-2066  را نام برد . تمام مدل های نام برده شده , دارای دکمه ئ خاموش و روشن و تنظیم صدا و وولوم تنظیم بیس می باشند , همچنین ورودی و خروجی هدفن و میکروفن را هم دارا می باشند .

توان RMS واقعی این اسپیکر ها در بازه ئ ۲ وات تا ۵ وات  و توان پیک آن ها بین ۳۰ تا ۷۰ وات می باشد , که بر روی تمام مدل ها مقدار دقیق ذکر شده است . همچنین قدرت تفکیک فرکانسی آن ها به طور معمول بین محدوده ئ ۴۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز است  .

به دلیل سایز کوچک و قابل حمل بودن این مدل ها , می توان از آن ها در کنار پی سی و لپ تاپ استفاده کرد . پورت ورودی آن ها جک ۳٫۵ میلی متری و پورت یو اس بی است , که احتیاجی به ورودی برق مستقیم هم ندارند و توان مورد نیاز خود را از طریق پورت یو اس بی دریافت می کنند .

سری ۲ در سایز ها و مدل های مختلف و به صورت ۲ تیکه عرضه شده اند , که بهترین مدل این خانواده مدل FMS-2090 می باشد , که یک اسپیکر دسکتاپی با قدرت خروجی واقعی ۳۰ وات و توان RMS معادل ۱۵ وات برای هر باند ( توان پیک ۳۶۰ وات P.M.P.O ) و محدوده ئ قدرت تفکیک فرکانسی ۲۵ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز می باشد , که نشان از قدرت فوق العاده ئ آن در پخش صدا های بم با فرکانس پایین را دارد , که آن را به اسپیکری ایده آل برای گیم بدل می کند . ( مقاوت داخلی اسپیکر ۴ اهم می باشد ) .

یکی از قابلیت های خاص این اسپیکر امکان اتصال یو اس بی فلش و کارت مموری می باشد , که با توجه به اینکه این اسپیکر برق خود را به صورت مستقیم دریافت می کند و تنها دارای پورت ۳٫۵ میلی متری برای ارتباط با کامپیوتر است , می توان از آن به عنوان پخش کننده هم استفاده کرد , یعنی توانائی پخش فایل های رایج موسیقی و MP3 را از روی فلش و مموری دارا می باشد , که امتیاز ویژه ای برای این مدل محسوب می شود .

از مدل های معروف سری ۳ هم می توان به مدل های FMS-3830 و FMS-3820 اشاره کرد , که اسپیکر هایی ۳ تیکه با تمام کلید های کنترلی در کنار ساب ووفر آن و ورودی و خروجی های مناسب , که پورت ارتباطی آن ها , تنها جک ۳٫۵ میلی متری و تغذیه ئ برق آن به صورت مستقیم می باشد . این اسپیکر ها دسکتاپی و به رنگ مشکی می باشند . همچنین دارای توان خروجی واقعی ( RMS ) معادل ۲۶ وات نیز هستند .

مدل های سری ۴ موجود در بازار شرکت فراسو هم تماما ۳ تیکه و دارای کنترل وایرلس می باشند .

شرکت فراسو در کنار اسپیکر های لپ تاپ و دسکتاپی , اسپیکرهایی برای سینمای خانگی و به عنوان سیستم صوتی پیشرفته به بازار عرضه نموده است , که با حروف اختصاری FLS که مخفف Farassoo LoudSpeaker می باشد در کنار یک عدد ۴ رقمی که با عدد ۴ نیز آغاز می شود و مدل محصول نیز است , نام کامل آن را تشکیل می دهند .

این خانواده از اسپیکرها در سه مدل FLS-4090 و FLS-4095 و FLS-4098 در سبد کالای شرکت فراسو با برند فراسو وجود دارند , که در حال حاضر دو مدل ۴۰۹۰ و ۴۰۹۵ در بازار موجود می باشند .

مدل ۴۰۹۰ دارای کنترل وایرلس ولی مدل ۴۰۹۵ فاقد کنترل می باشد , در حالی که مدل ۴۰۹۵ دارای ۲ میکروفن وایرلس است ,  که با روشن شدن هر کدام , میکروفن به صورت خودکار با رسویر توکار اسپیکر کانکت و شروع به کار می کند .

هر دو مدل دارای ورودی برق مستقیم و جک ۳٫۵ میلی متری می باشند . همچنین دارای پلیر داخلی برای پخش فایل های رایج مانند MP3 از طریق یو اس بی فلش و کارت مموری نیز هستند . پشتیبانی از تکنولوژی SRS و دارا بودن صفحه ئ ال سی دی ۸ اینچی بر روی مدل ۴۰۹۰ , از دیگر خصوصیات آن ها به حساب می آید . بر روی هر دو مدل هم , دکمه های کنترلی به صورت متفاوت تعبیه شده است , که کاملا در دسترس می باشند .

مدل FLS-4090 دارای توان خروجی واقعی RMS معادل ۱۲۰ وات و توان پیک ۱۵۰۰ وات P.M.P.O و مدل FLS-4095 دارای توان خروجی RMS معادل ۸۰ وات و توان پیک ۱۰۰۰ وات می باشد .

از این اسپیکر ها می توان در کنار سیستم های خانگی و دستگاه های پخش موسیقی و یا به صورت مستقل استفاده کرد .

قدرت تفکیک فرکانسی در این دو مدل تقریبا در بازه ئ ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز می باشد .

تمام اسپیکر های شرکت فراسو دارای ۱ سال گارانتی تعمیر و تعویض شرکت اسپیرو ( نماینده ئ انحصاری فروش و خدمات پس از فروش ) شرکت فراسو می باشند .

امکان خرید این محصولات از طریق زیر مجموعه های فروش شرکت فراسو در سطح کشور و فروشگاه های لاوان و همچنین فروشگاه های اینترنتی طرف قرار داد شرکت فراسو امکان پذیر می باشد .

مهران فره راز …

سایت من : Http://www.MehranFarahraz.Com

وبلاگ من : Http://www.MehranFarahraz.PersianBlog.ir

ایمیل من : MehranF8398@yahoo.com

/ 1 نظر / 267 بازدید
ses

قیمت اسپیکر مدل 4090 و4095 چقدره؟ کیفیت صدای کدوم بهتره؟ اگه رضایت بخش هستن سفارش بدم! مرسی